Deti u zubára - Rodičia k nám chodia neskoro

Vytvorené 23.05.2022

Detské zuby začínajú rásť približne v šiestom mesiaci života dieťatka. Mnoho rodičov starostlivosť o mliečny chrup zanedbáva a zubára vyhľadá až keď má dieťa pokazené zuby, v takom prípade však už často býva na záchranu už neskoro.

Detský chrup je rovnako náchylný na zubný kaz ako zuby dospelých pacientov

Ako sa o mliečny chrup starať, aké chyby robia rodičia pri čistení a prečo treba dbať na preventívne prehliadky už prvých zúbkov, nám porozprával stomatológ Vladimír Paulech.

V rozhovore sa dozviete:

Ako vplýva genetika na stav zubov?

Aký vplyv má na zuby ovocie, cukor či materské mlieko?

Treba deťom špeciálne pasty a kefky?

Môže cumlík spôsobiť poškodenia chrupu?

Dokedy by mal rodič dieťaťu dočisťovať zuby?

Môžu rodičia deťom nejako pomôcť pri raste a vypadávaní zúbkov?

Je to prirodzený chod výmeny chrupu, väčšinou do neho netreba zasahovať. Prerezávanie prvých zúbkov riešia rodičia s pediatrom. Deti vtedy môžu pociťovať nechutenstvo, mať horúčku a sú plačlivé. U nás starostlivosť začína až prvým zubom. Mnohí rodičia hovoria deťom, že u zubára to nebolí... potom dieťa sadne do kresla, zubár zavŕta a ono to bolí. Myslíte, že je to správny alebo nesprávny postup? Ako by podľa vás mala vyzerať spolupráca rodičov, lekára aj detského pacienta?

Čistý zub sa nepokazí 

Základ sú preventívne prehliadky, presne tak, ako u pediatra. Už aj s malými deťmi, zhruba od jedného roka, by mali rodičia absolvovať preventívne prehliadky u stomatológa. Dieťa sa zoznámi s prostredím a z psychologického hľadiska bude zvyknuté na návštevy u zubára.

Aké chyby robia najčastejšie rodičia pri starostlivosti o detské zuby?

Rodičia k nám väčšinou chodia až vtedy, keď už má dieťa problém. Vtedy už výkon naozaj môže byť mierne bolestivý a tam potom vzniká ten veľký problém, strach zo zubára. “Medové zúbky je zaužívaný termín pre nezodpovedné správanie, kedy rodičia nechajú malým deťom pokaziť zuby. Zuby sú rozpadnuté, často už ostanú len korene.„

Chodia rodičia s malými deťmi na preventívne prehliadky?

Niektorí chodia, ale drvivá väčšina nie. Tam potom veľmi závisí od psychického nastavenia dieťaťa. Ak má dieťa s lekármi negatívne skúsenosti, alebo má doma nejaké stresové prostredie, reakcie sú veľmi ustráchané aj napriek tomu, že u nás ešte nemajú skúsenosť.

Čo je podľa vás najväčšia chyba pri čistení zubov?

Najväčší problém je nečistenie, alebo nedostatočné čistenie zubov. Je nespochybniteľne platné, že čistý zub sa nepokazí. Ak sa zub pokazí, musí byť dlhodobo nedostatočne čistý. 

Technika čistenia zubov + dočisťovanie zubov 

Technika má byť taká, aby sa očistili všetky plôšky zuba. Podľa mojich skúseností, si väčšina ľudí nevie, alebo nemá to nacvičené, si správne a účinne čistiť zuby. Techniku čistenia zubov treba cvičiť od ranného detstva. Až do desiatich rokov by mal deťom dočisťovať zuby rodič. Ťažko však deti správne naučia čistiť zuby rodičia, pokiaľ to sami neovládajú. A presne na to máme dentálnu hygieničku, ktorá túto techniku učí nie len deti, ale aj dospelých.

Je pri starostlivosti o zuby dôležité akú kefku a pastu dieťaťu kúpim?

Môj názor je, že zubná pasta na čistenie detských zubov vôbec nie je potrebná, ba dokonca proces čistenia zúbkov u detí skôr komplikuje. Deti ju prehĺtajú, pasta pení, steká a nie je pri čistení nevyhnutná. Je dokázané, že či si čistíme s pastou ,alebo bez pasty, výsledky sú zhruba rovnaké. Najdôležitejšia je správna technika čistenia a výber vhodnej, mäkkej kefky.

 Vlastnosti zdravého chrupu

Ovplyvňuje genetika stav zubov?

Všetko ovplyvňuje genetika, ale aj napriek zlej genetike sa nemusia zuby kaziť. Môže zapríčiniť nižšiu kvalitu skloviny, rôzne zloženie slín, zlé postavenie zubov. Genetika môže hrať významnú rolu, ale ako som už povedal, čistý zub sa nepokazí.

Mliečny zub a kaz

Ak sa pokazí mliečny zub, treba ho dať opraviť aj napriek tomu, že vypadne? Mnohí rodičia to odkladajú. Ako to je? Platí, že kazy v mliečnych zuboch môžu negatívne ovplyvniť aj trvalé zuby? Mliečne zuby by sa mali dávať do poriadku kým je ešte čas, ale prax je taká, že rodičia väčšinou prichádzajú neskoro. Zubný nerv je v mliečnom zube oveľa bližšie, ako u dospelého. Treba prísť včas a zub dokážeme opraviť.

Pomôže rajský plyn

Veľmi však záleží aj od spolupráce dieťaťa, ak je ustráchané, môže byť s akýmkoľvek zákrokom problém. Dá sa potom pomôcť medikamentózne, napríklad aj rajským plynom, ale základ je, aby sa tomu strachu predišlo pozitívnymi skúsenosťami. Chodia k nám aj deti, ktoré nespolupracujú a inde ich nie sú schopní ošetriť, je to ale vždy výrazne komplikovanejšie.

Detský chrup je rovnako náchylný na zubný kaz ako zuby dospelých pacientov

Ako vplýva genetika na stav zubov?

Genetika vplýva na zuby iba čiastočne. Ovplyvňuje stav mliečnych zubov trvalý chrup? Obyčajne nie, ale môže sa stať najmä pri úrazoch, že sa poškodí aj zárodok trvalého zuba. Môže mať potom nesprávne uloženie alebo atypický tvar.

Čo spôsobuje medové zúbky a ako im vieme pomôcť?

Medové zúbky je zaužívaný termín pre nezodpovedné správanie, kedy rodičia nechajú malým deťom pokaziť zuby. Zuby sú rozpadnuté, často už ostanú len korene. Spať sa má s vyčistenými zubami a žiadne sladké mlieko či cumlík namočený do medu už v ústach nemá čo hľadať.

Nočné dojčenie

Hovorí sa, že nočné dojčenie tiež spôsobuje problémy s prvými zúbkami, je to tak? Materské mlieko je prirodzene sladké, najväčší problém je rafinovaný cukor. Obmedzovať sladké je zdravé pre celé telo, nie len pre zuby.

Prevencia dentálnej hygieny MŠ Staškov

Sladké ovocie? Majú rodičia čistiť deťom zuby aj po ovocí?

Najväčšia hrozba sladkosti. Čokolády, cukríky, keksíky a podobne. Ovocie je tvrdšie, má stieravú funkciu a má jednoduché cukry, ktoré sliny ľahšie rozpustia. Najhorší je cukor nalepený na zuboch, kde sa zhromažďujú baktérie a vytvára sa zubný povlak. Ale opäť zdôrazním, že spať treba ísť s dobre vyčistenými zubami.

Môže cumlík spôsobiť problémy s chrupom?

Môže. Hlavne ak sa cumlík používa pridlho. Možno u novorodencov má význam, ale neskôr už určite nie. Zuby sú potom vytláčané dopredu a deti majú nesprávny zhryz. Dokonca to ovplyvňuje celkový rast čeľuste.

Zlozvyky

Veľký problém sú tiež zlozvyky, ktoré si dieťa vytvára po neskorom odvyknutí od cumlíka. Deti si cmúľajú prsty alebo si podkladajú dolnú peru. Takýchto zlozvykov sa potom naozaj ťažko zbavuje a ja potom vidím tie katastrofálne následky. Chrup má niekedy tak veľké odchýlky od normálu, že je to na dlhodobú ortodontickú liečbu.

MUDr. Vladimír Paulech - primár kliniky

Na odpovede odpovedal pre MY Kysuce primár kliniky Primadent, MUDr. Vladimír Paulech. Stomatológ Vladimír Paulech po absolvovaní štúdia stomatológie na LF UK v Hradci Králové a LF UK v Bratislave pracoval ako obvodný stomatológ v Čadci. Po zložení prvej atestačnej skúšky zo stomatológie sa začal odborne orientovať na stomatologickú chirurgiu a v roku 1989 absolvoval druhostupňovú atestáciu. V roku 1993 otvoril prvú súkromnú stomatologickú prax na Kysuciach. Odborne sa zameriaval hlavne na stomatochirurgiu, endodonciu a estetickú stomatológiu. V ostatných rokoch sa zameriava najmä na dentálnu implantológiu.

Originálna verzia článku: 

Prieskum spokojnosti pacientov

Vážení pacienti,
záleží nám na vašej spokojnosti. Snažíme sa priebežne skvalitňovať služby komplexnej stomatologickej starostlivosti, ktoré Vám poskytujeme. Z tohto dôvodu Vás prosíme o vyplnenie krátkeho dotazníka zameraného na zistenie Vašej spokojnosti. Zdôrazňujeme, že odpovede budú spracované anonymne a poslúžia výlučne pre potreby realizovaného prieskumu. Sľubujeme, že Vašim námetom budeme pripisovať vysoký význam a zistené nedostatky sa budeme snažiť odstrániť.
Ďakujeme.

Elektronický dotazník
Naša filozofia a kľúčové hodnoty:
  • prácu vykonávame s ohľadom na požiadavky a očakávania našich pacientov, aby od nás odchádzali spokojní,
  • snažíme sa aplikovať do praxe súčasné svetové trendy v stomatológií,
  • našich zamestnancov sústavne vzdelávame, aby vedeli správne diagnostikovať a liečiť stomatologické problémy pacientov,
  • snažíme sa vykonávať svoju prácu citlivo, trpezlivo, precízne a bezbolestne, aby pacienti postupne prekonali strach zo zubára,
  • naším hlavným zámerom je, aby nami vykonaná práca mala dlhodobú trvácnosť, vyzerala esteticky a najmä bola funkčná,
  • usilujeme sa o to, aby pacienti, ktorí nás pravidelne navštevujú, vedeli, aký význam má prevencia, a správna ústna hygiena,
  • najlepšou reklamou je pre nás pacient, ktorý je s prácou spokojný a je ochotný nás odporučiť svojim priateľom a známym.
Ordinačné hodiny
Po 8:00 - 18:00
Ut 8:00 - 15:00
St 8:00 - 18:00
Št 8:00 - 15:00
Pi 8:00 - 13:00
DummyText
Možnosť dohodnúť sa aj na individuálnom termíne ošetrenia.
Kontakty
041 / 433 34 66
info@primadent.sk
Moyzesova 1420, Čadca
Kde nás nájdete
© Copyright Primadent s.r.o.

Primadent s.r.o.