Význam prevencie ústneho zdravia

Vytvorené 06.09.2021

Prevencia by nemala byť okrajovou témou starostlivosti o ústne zdravie. Je veľká škoda, že na Slovensku nemáme celoplošný program prevencie ústneho zdravia. Táto aktivita by mohla mať skvelý dopad na celkové zdravie obyvateľstva, nezlepšila by len zdravie ústnej dutiny.citlive zuby.jpg

Význam prevencie ústneho zdravia

12. september je Európskym dňom ústneho zdravia. Pri tejto príležitosti sa Slovenská komora zubných lekárov snaží upriamiť pozornosť na dôležitosť zdravia detí a dospelých. „Väčšina dospelej a najmä seniorskej populácie prevenciu vníma len ako absolvovanie preventívnej prehliadky raz ročne, a tým urobili všetko pre svoje ústne zdravie,“ hovorí predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská. Pre zdravie ústnej dutiny sa však dá urobiť podstatne viac.

Preventívna prehliadka a dentálna hygiena

Dbať na pravidelné preventívne prehliadky a dentálnu hygienu je prvým krokom. Môžeme však urobiť viac s minimom úsilia. Je dôležité vedieť, čo všetko má vplyv na problémy v ústnej dutine. Kaz či zápal zhoršujú chronické ochorenia. Na Slovensku početná skupina obyvateľov v seniorskom veku trpí tzv. chronicky neprenosnými ochoreniami. Nevznikajú náhle a vyznačujú sa pomalým priebehom. Vznikajú na základe kombinácie genetických a fyziologických faktorov, na ktoré vplýva aj spôsob života, výživa a zlozvyky danej osoby. Hovoríme o kardiovaskulárnych ochoreniach, ako je vysoký krvný tlak, srdcový infarkt, ateroskleróza a vysoká hladina cholesterolu. Ďalej sú to pacienti s chronickým zápalom pľúc, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, astmou a diabetes mellitus.

Aký majú zuby vplyv na celkové zdravie človeka?

Pomerne veľká časť populácie z dôvodu rôznych ochorení užíva lieky na riedenie krvi, rovnako ako pacienti po transplantácii orgánov alebo tí, ktorí na transplantáciu čakajú. Aký vplyv má zdravie ústnej dutiny na tieto a ďalšie ochorenia a celkové zdravie človeka? Všetky tieto ochorenia nepriaznivo ovplyvňujú a liečbu zhoršujú problémy v ústnej dutine ako neošetrený zubný kaz, zápal zubu, zápal na koreni alebo zápal ďasien a parodontu - tkaniva obklopujúceho zub.

Prečo nie sme zdraví, ak máme problémy v ústnej dutine?

Na príčine sú baktérie. Zápal v okolí postihnutých zubov spôsobujú baktérie a ich toxické výlučky, ktoré sa krvným obehom dostávajú priamo k chorým orgánom a zhoršujú ich stav. „Je preto nevyhnutné nezabúdať na ústne zdravie, nechať si ošetriť chrup a parodont, dvakrát ročne absolvovať dentálnu hygienu,“ vymenovala Markovská.

Dôležitosť správnej dentálnej hygieny

Netreba zabúdať na dôležitosť pravidelnej domácej starostlivosti.  Základ je práve v každodennej domácej starostlivosti o zdravie správnou ústnou hygienou, obmedzením prijímaných cukrov. Tieto a ďalšie kroky, napríklad pravidelnú fluoridáciu, nastaví ošetrujúci zubný lekár. Až následne možno pravidelnými prehliadkami u zubného lekára a pravidelnou návštevou našich šikovných dentálnych hygieničiek nastaviť vhodnú liečbu a prevenciu ušitú na mieru presne podľa potrieb daného pacienta.

Zdravé zuby - základ zdravia

Zdravé zuby sú základný predpoklad pre udržanie zdravia. Neváhajte a obráťte sa na naše šikovné dentálne hygieničky. Vysvetlia Vám a ako sa postarať o zdravie chrupu a ústnej dutiny vo Vašom konkrétnom prípade. Vzťah ústneho a celkového zdravia je párnym dôvodom, prečo sa oplatí starať o zuby. Prevencia a dentálna hygiena je pritom finančne dostupné riešenie ako sa vyhnúť nepríjemným výdavkom a bolesti v budúcnosti. Zamyslime sa, čo môžeme urobiť pre zlepšenie. Je na nás ako sa k svojmu zdraviu postavíme, starostlivosťou o ústnu dutinu vieme priamo ovplyvniť celkové zdravie. 

Zdroj: skzl.sk

 Viac si môžete prečítať v článku: Režim ošetrovania pacientov platný od 12. 1. 2021

                                                     Iniciatíva Daruj úsmev - naša premena pacientky Danky

                                                     Našu hodnotu ovplyvňuje to, ako vieme byť užitoční, hovorí zubár, ktorý ako dobrovoľník testuje ľudí na koronavírus

                                                     Ošetrenie bez strachu aj na Kysuciach

                                                     Aj pacientovi s paradentózou (parodontitídou) je možné chýbajúci zub nahradiť implantátom

                                                     Nezvyšujeme ceny počas pandémie a ani po nej 

Prieskum spokojnosti pacientov

Vážení pacienti,
záleží nám na vašej spokojnosti. Snažíme sa priebežne skvalitňovať služby komplexnej stomatologickej starostlivosti, ktoré Vám poskytujeme. Z tohto dôvodu Vás prosíme o vyplnenie krátkeho dotazníka zameraného na zistenie Vašej spokojnosti. Zdôrazňujeme, že odpovede budú spracované anonymne a poslúžia výlučne pre potreby realizovaného prieskumu. Sľubujeme, že Vašim námetom budeme pripisovať vysoký význam a zistené nedostatky sa budeme snažiť odstrániť.
Ďakujeme.

Elektronický dotazník
Naša filozofia a kľúčové hodnoty:
  • prácu vykonávame s ohľadom na požiadavky a očakávania našich pacientov, aby od nás odchádzali spokojní,
  • snažíme sa aplikovať do praxe súčasné svetové trendy v stomatológií,
  • našich zamestnancov sústavne vzdelávame, aby vedeli správne diagnostikovať a liečiť stomatologické problémy pacientov,
  • snažíme sa vykonávať svoju prácu citlivo, trpezlivo, precízne a bezbolestne, aby pacienti postupne prekonali strach zo zubára,
  • naším hlavným zámerom je, aby nami vykonaná práca mala dlhodobú trvácnosť, vyzerala esteticky a najmä bola funkčná,
  • usilujeme sa o to, aby pacienti, ktorí nás pravidelne navštevujú, vedeli, aký význam má prevencia, a správna ústna hygiena,
  • najlepšou reklamou je pre nás pacient, ktorý je s prácou spokojný a je ochotný nás odporučiť svojim priateľom a známym.
Ordinačné hodiny
Po 8:00 - 18:00
Ut 8:00 - 15:00
St 8:00 - 18:00
Št 8:00 - 15:00
Pi 8:00 - 13:00
DummyText
Možnosť dohodnúť sa aj na individuálnom termíne ošetrenia.
Kontakty
041 / 433 34 66
info@primadent.sk
Moyzesova 1420, Čadca
Kde nás nájdete
© Copyright Primadent s.r.o.

Primadent s.r.o.