ONLINE REZERVÁCIA
TERMÍNOV
 

Ktorá zubná pasta je najlepšia?

vytvorené : 06.09.2018

Veľa značiek, ešte viac typov, rôzne zloženia či účinky. Na toto všetko narazíte pri výbere zubnej pasty. Dá sa skutočne vybrať tá najlepšia a možno veriť reklamám?

 

Podľa čoho vyberať zubnú pastu?

Osviežujúce, bieliace, s fluoridmi či bez? Pre bežného smrteľníka priveľa možností. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že viac ako pasta je dôležitejšia technika čistenia zubov a kvalita zubnej kefky. Iba tá (v kombinácii s medzizubnými kefkami a zubnou niťou) vám pomôže zbaviť zuby nečistôt a povlaku. Z tohto dôvodu sa preto nedá povedať, ktorá pasta je najúčinnejšia, lebo najúčinnejšia pri odstraňovaní nečistôt a povlaku zo zubov je správne použitá zubná kefka. Môžeme vám však dať všeobecné odporúčania, ako si vybrať pastu a na čo si pri zubných pastách dať pozor.

 

Prvoradé je zloženie

Moderné kozmetické produkty, medzi ktoré patria i zubné pasty, sú zložené z množstva látok a prísad. Legislatíva Európskej únie používanie jednotlivých zložiek prísne kontroluje. Niektoré zložky nájdete v každej zubnej paste, iné sú variabilné. V súčasnosti je často rozoberanou témou používanie fluoridu. Jeho hlavným pozitívom je schopnosť posilňovať zubnú sklovinu a chrániť chrup pred negatívnym pôsobením baktérií, čím predchádza vzniku kazov. Množstvo fluoridov závisí od toho, či ide o pasty pre deti, pre dospelých alebo špeciálne pasty s liečivým účinkom. Samotný fluorid však čistenie zubov nenahradí, a preto sa dá povedať, že zle čistené zuby fluorid nezachráni a dobre čistené zuby fluorid nutne nepotrebujú, lebo kaz spôsobuje zubný povlak (ktorý odstraňujeme výhradne mechanicky - kefkami) a nie nedostatok fluoridov... 

V ostatnom čase sa tiež mnoho pacientov zaujíma aj o látku známu pod označením SLS (Lauryl sulfát sodný). Ide o tenzid (penivú čistiacu zložku), ktorú pre jej dokázané zdravotné riziká a nežiadúce účinky u citlivých pacientovniektoré kozmetické spoločnosti postupne prestávajú používať. Podľa niektorých štúdií by ľudia, ktorí trpia často aftami, malipoužívať pasty bez SLS.

Ak si teda vyberiete pastu bez SLS, nebude to zlý krok.

 

zubna pasta.jpg

 

Mýtus menom bieliace zubné pasty

Tiež už vás oslovila reklama a podľahli ste pokušeniu mať oslňujúco biele zuby ako modelka v televízii? Realita však bola pravdepodobne iná, ako vám sľubovali. Prečo? Na akom princípe vlastne fungujú bieliace zubné pasty? Dnes väčšina z nich obsahuje abrazívne častice, ktoré mechanickým spôsobom obrusujú povrch zubov, a tým sa snažia dosiahnuť ich svetlejší odtieň. Žiaľ, pravda je taká, že týmito prípravkami môžeme viac uškodiť, pretože pri dlhodobom pôsobení takéhoto „pílingu“ dochádza k nenávratnému narušeniu skloviny. Stále teda platí, že najlepšie bielenie vám urobí odborník v zubnej ambulancii.

 

zubne pasty.jpg

 

Všeobecné odporúčania Primadentu

  • Odporúčané množstvo fluoridov v zubných pastách pre deti je do 400 ppm, pre dospelých 500 ppm až 1000 ppm, pasty na citlivé zuby môžu mať až 1600 ppm a platí, že pri každom čistení postačuje minimum akejkoľvek pasty. Pokojne iba „za hrášok“.
  • Bieliace zubné pasty nie sú vhodné pre ľudí s citlivými zubami.
  • Správnu starostlivosť o zuby docielite predovšetkým s použitím kvalitnej kefky a správnou technikou čistenia. Za vhodné považujeme tie s hustými mäkkými štetinami, ktoré sú po celej dĺžke hlavičky rovnako dlhé. 
  • Medzi zubnými pastami nájdete aj čisto prírodné produkty. Obsahujú výťažky z bylín ako sú kamilky, rozmarín, mäta, zelený čaj či citrónový extrakt a častokrát obsahujú enzýmy, ktoré šetrnejšie odstraňujú pigmenty zo zubov ako pasty s obsahom peroxidu
  • Zuby nečistíme 2 ani 4 minúty, ale tak dlho, kým nie sú čisté. Pamätajte, že čistý zub sa nepokazí ;)